Pakelk savo savivertę

Tikriausiai kiekvienas žinome, jog mūsų santykiai su savimi, požiūris į save, elgesys, pozityvus mąstymas  yra vienas iš svarbiausių dalykų vertinant save. Kiekvienas gyvenime esame nepasitikėję savimi tam tikrose situacijose ir nuvertinę save.

Galbūt galvojome kažkada, ne aš negaliu, nepasitikiu savimi, sakydavome, pažiūrėk į tą arba kitą asmenį, jis tai sugeba, jis pasitiki savimi, o aš taip nemoku. Visa tai – savivertė, o tai yra kiekvieno jauno asmens sėkmingo gyvenimo komponentas.

Galbūt, kai kuriems iš Jūsų kylą klausimas, kas iš tikrųjų yra toji savivertė? Pirmiausia, savivertė, tai mintys apie save, ką apie save galvojame ir kaip jaučiamės su šiomis mintimis. Kartais sau patinkam, kartais savęs nekenčiame. Antras dalykas, savivertė įtakoja mūsų savijautą, vidinę ramybę ar nerimą. Ji taip pat valdo mūsų spontanišką elgesį ir kartais mūsų veiksmus socialiniuose santykiuose. Savivertė yra įgimta, nes nėra tokio žmogaus, kuriam nekiltų minčių apie save, savo vertę paties ir kitų žmonių akimis. Vadinasi mes save galim stebėti, analizuoti, tobulėti. Tačiau turint žemą savivertę šias mintis nukreipiame į save, kad savęs nekęstume, jog save vertintume, kritikuotume. Visais sumetimais savivertė, tai sveika meilė sau. Tai gebėjimas pažinti save ir imtis veiksmų, kurie išsaugo, tobulina ir puoselėja save ir savo santykius su kitais. 

Kitas svarbus klausimas – kokia gali būti toji savivertė? Tai ji pirmiausia gali būti aukšta. Tokią savivertę turintis žmogus nesivaiko praeities, stengiasi aplenkti neigiamas emocija. Visuomet pasitiki savimi, turi pozityvų požiūrį į gyvenimą ir priima save tokį koks yra, savo silpnąsias ir stipriąsias savybes. Kalbant apie asmenis, kurie turi žemą savivertę, tai jiems dažniausiai pastebi savo silpnybes, sunkiai išreiškia savo nuomonę, dažnai patiria tokius jausmus kaip gėda, depresija, nerimas ir dažniausiai į gyvenimą žiūri neigiamai. Taigi, kiekvienas galime įsivertinti kokia pas mus savivertė.

Gera žinia ta, kad mes galime tobulėti, gilintis į save ir kelti bei ugdyti savo savivertę teigiama linkme. Svarbu suprasti, kad keistis išmokstama ir niekada nevėlu pradėti dėti pastangas į savęs pažinimą. Dabar pateiksime keletą punktų, kaip galite pasikelti savivertę ir į gyvenimą žengti tvirtu žingsniu:

 • Norėdami sustiprinti savivertę, turite apgalvoti visus savo neigiamus įsitikinimus, kurie jus supa ir tuomet mesti jiems iššūkį ir jų atsikratyti.
 • Pamąstykite ir prisipažinkite sau kas jums sekasi, nes mes kiekvienas kažką sugebame, tik reikia tai atrasti.
 • Stenkitės nebendrauti su žmonėmis, kurie Jūsų nuomone mažina Jūsų savivertę ir užmegzkite ryšius su tais žmonėmis, kurie vertina Jus ir suteikia teigiamas emocijas.
 • Būkite malonūs sau.
 • Svarbiausias punktas, tai priimkite save koks esate ir išsikelkite sau tam tikrus tikslus, kuriuos norite įveikti ir išbandykite gyvenime kuo daugiau naujų dalykų.

Jog būtų įdomiau ir kad suprastumėte, jog savivertė yra svarbus dalykas mūsų gyvenime uždavėme kelis klausimus žinomam aktoriui Eimučiui Kvoščiauskui, jog jis papasakotų apie savo savivertės augimą, kaip ją tobulinti ir galbūt pateiks keletą patarimų, kaip tai padaryti.

 

 1. Kaip vertinate savo savivertę, ar ji aukšta ar žema?

Šiuo gyvenimo etapu laikau savo savivertę aukštoj skalėje. Tai lėmė gyvenimo patirtis, užsidirbtas statusas,  

 1. Ar šiuo metu, būdamas žinomas aktorius, visuomet pasitikite savimi? Jei ne, kodėl? Kas trukdo visiškai pasitikėti savimi?

Žinoma, šiuo metu pasitikiu savimi labiau nei tada, kai buvau jaunesnis. Bet tikrai būna akimirkų, kai pasitikiu savimi mažiau. Tai lemia daug faktorių- naujas darbas teatre, kuris teikia ne tik džiaugsmą, bet ir nežinomybė rezultato, ne visada sklandus darbas su režisieriumi ar kolegomis. Tada pradedi galvoti, kad ta šį kartą nepavyks.

Kas trukdo? Viso išvardintos aplinkybės ir dar daug kas, nes darbas pakankamai  nerutiniškas, visada naujas. Be to, konkrečiai specialybė – esu pakankamai viešas žmogus. Dažnai tenka išgirsti atsiliepimus apie tavo darbus ir jie ne visada būna malonūs.

 

 1. Kas Jums padėjo pakelti savo savivertę, pasitikėjimą savimi?

Gyvenimiška patirtis. Augimas savo specialybės rėmuose.

 

 1. Kokios Jūsų nuomone yra problemos, jog šiuolaikiniai studentai turi prastą savivertę?

Aš pirmą kartą girdžiu, kad šiuolaikiniai studentai turi prastą savivertę. Man atrodo, kad dauguma jų pasitiki savimi labai ir net per daug. Jaunatviški maksimalistai. Kas tikrai nėra blogai, bet kartais turėtų paklausyti ir kitų. Aš nenoriu nieko moralizuoti tik, manau, kad verta kartais paklausyti ir kitų 😉

Na, o jeigu yra dauguma, kurie turi prastą savivertę linkiu labiau pasitikėti savimi 

 

 1. Kaip manote, ar daug įtakos turi tai, kaip mes augome vaikystėje dabartiniai mūsų savivertei?

Žinoma, kad taip! Tėvų, draugų televizijos interneto įtaka turi įtakos vėlesniam mūsų gyvenimui. O ką daryti, kad ji būtų tvirtesnė-turbūt neapsiriboti tik draugų nuomone. Nepaklusti bandai, bet kuo daugiau būti platesnių pažiūrų tuo lengviau ir stipriau bus auginti save kaip asmenybė ir savo savivertę .

 

 1. Žmogus su aukšta savivertė gerai apie save galvoja, tai ar jis nėra egoistas?

Tai – žmogus su per dideliu pasitikėjimu irgi nėra gerai. Kelia daug kitų problemų aplinkiniams. Daro blogą įtaką kitiems. Truputi užsižaidžia savo egocentriškumu. Visgi, daug geriau kam pavyksta išlaviruoti per viduriuką – ir savivertė aukštą ir tuo pat metu nebijo savęs kritikuoti, pažiūrėti į save iš šono.

 1. Kokių patarimų galėtumėte duoti jaunimui, jog jie labiau pasitikėtų savimi, nenužemintų savęs ir gerintų savo savivertę?

Papasakosiu istorija: vienu metu vesdamas renginius pradėjau nepasitikėti savimi. Pradėjau labiau jaudintis, klysti, nuvertinti, kad esu prastesnis nei kiti vedantieji. Tada ieškojau kas yra manyje negerai, supratau – didžiulis nepasitikėjimas savimi. Ir man mano vienas kolega pasakė- jeigu taip susiklostė kad tu dabar esi vedantysis renginio, vadinasi taip norėjo užsakovai ir kažkas iš aukštai viską taip sudėliojo, kad tu turi būti dabar šitoje vietoje – vadinasi viskas ok! Todėl mesk jaudulį velniop, Tu esi geriausiais! Negi, norėtum matyti  prieš save drebančiu balsu vos kalbantį vedėją? Ne! Таi ir pats nebūk tokiu! Tu esi geriausias!

 

Todėl patarimas: pasitikėkite savimi! Jeigu esate vienoje ar kitoje akimirkoje vadinasi taip ir turi būti! Nebijokit klaidų – iš jų tik mokinamės. Jūs esate pats geriausias! (bet nebūkite egoistais 🙂 )

Taigi, kartais net ir tie, kurie visad atrodo tvirti ir nepalaužiami atranda sunkių momentų, tačiau svarbu suvokti, jog tai ilgai nesitęs ir vienintelis kelias yra judėti pirmyn. Nors ir kartais norėtųsi viską mesti, reikia prisiminti, jog aplinkui yra daug žmonių, kuriems Tu esi pavyzdys.


Warning: Undefined array key "pages" in /home/ktksa/domains/kksa.lt/public_html/wp-content/plugins/facebook-messenger-customer-chat/facebook-messenger-customer-chat.php on line 117